Od 1 stycznia 2020 roku przelewy za PIT, CIT oraz VAT realizowane będą za pomocą indywidualnych rachunków podatkowych tzw. mikrorachunków.

Oznacza to, że każdy podatnik będzie posiadał swój indywidualny mikrorachunek podatkowy, na który będzie płacić zobowiązania z tytułu PIT, CIT, VAT.

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na ROR podatnika.

Numer indywidualnego rachunku podatkowego można uzyskać już teraz korzystając z generatora dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego podając numer PESEL lub NIP oraz w dowolnym urzędzie skarbowym.

Jeśli podatnik nie posiada numeru identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) i czeka na decyzję o jego przyznaniu, wpłaca należność na mikrorachunek podatkowy swojego urzędu skarbowego. Numer znajduje się w Obwieszczeniu Ministra Finansów ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych. Numery mikrorachunków urzędów skarbowych zostaną również opublikowane na stronach internetowych poszczególnych jednostek Krajowej Administracji Skarbowej. W przelewie należy wówczas podać numer dokumentu, np. paszportu, dowodu osobistego, aby urząd mógł zidentyfikować podatnika i prawidłowo rozliczyć wpłatę

Aktualnie płatności realizowane są na rachunki przypisane do urzędów skarbowych, które pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

Zlecenie przelewu z tytułu PIT, CIT, VAT z późniejszą datą realizacji niż 31 grudnia 2019 r. nie będzie możliwe. W związku z tym prosimy o sprawdzenie poprawności oraz edycji swoich zleceń stałych i przelewów przyszłych.
W przypadku wprowadzenia już nieobowiązujących numerów rachunków bankowych, zlecenie płatnicze na taki rachunek może zostać niezrealizowane.

Więcej informacji na temat mikrorachunków podatkowych na stronie:
www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/

 

mikrorachunek

korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies