P R O G R A M VII SPOTKAŃ ORKIESTR DĘTYCH
 POD PATRONATEM
BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W WOŁCZYNIE 
15 SIERPNIA 2012 R.

14:45 Otwarcie VII Spotkań Orkiestr Dętych


                                         Czesława Kosturek – Przewodnicząca Rady Nadzorczej BS w Wołczynie
                                         Jacek Baldy – Prezes Zarządu B S w Wołczynie

15:00 – 18: 00  Występy orkiestr:
                                         15:00 – Orkiestra Dęta OSP w Dzietrzkowicach

                                          kapelmistrz: Damian Janas

Charakterystyka  Orkiestry  Dętej  O.S.P. w  Dzietrzkowicach
Orkiestra w Dzietrzkowicach powstała prawdopodobnie na przełomie lat 70-80 dziewiętnastego wieku, taki okres podają  w swoich publikacjach autorzy, opisujący  historię Dzietrzkowic. O tym że orkiestra jest wiekowa świadczą również stare instrumenty muzyczne które orkiestra ma jeszcze na swoim stanie. Jak wynika z opowiadań starszych członków orkiestry i mieszkańców Dzietrzkowic, pierwsze instrumenty zostały zakupione ze składek parafian. To też przez wiele lat orkiestra była Orkiestrą Parafialną.
              Nauczycielami muzyki zazwyczaj byli organiści zatrudniani w tutejszej parafii, ale byli też muzycy którzy potrafili swoją wiedzę muzyczną i umiejętności przekazać innym kolegom chętnym do gry na instrumentach. Orkiestra brała udział w uroczystościach państwowych, kościelnych oraz świeckich. Towarzyszyła również pielgrzymkom organizowanych na Jasną Górę do Częstochowy. W okresie wojennym, w latach 1939-1945 orkiestra była zmuszona zawiesić swoją działalność. Po zakończonych działaniach wojennych w roku 1945, orkiestra wznowiła swoją działalność. Prowadzeniem orkiestry w tym czasie zajął się będący na posadzie organisty pan Wróbel, który równocześnie  prowadził tutejszy Chór Parafialny. Skład muzyków w orkiestrze wielokrotnie się zmieniał. Nauczycielem i kapelmistrzem orkiestry pod koniec lat 60 został Józef Rybski. Orkiestra w latach 80-tych została zrzeszona w P.Z.CH. i O.   w Ostrowie Wlkp. a jednocześnie została objęta patronatem przez Ochotniczą Straż Pożarną  w Dzietrzkowicach. Bierze czynny udział w życiu kulturalnym  Dzietrzkowic  i regionu. Uczestniczy w organizowanych przeglądach Orkiestr Dętych, m. in. Kaliszu - dwukrotnie, Sycowie, Pajęcznie, Białej k/Wielunia, Byczynie, jako gość  zaproszony w Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr Dętych „ Złota Trąbka” w Kozach koło Bielska-Białej. Koncertowała wspólnie z Orkiestrą  Buskiego Centrum Kultury w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju, dwukrotnie na zaproszenie Wińskiego Centrum Kultury w Wińsku k/Wrocławia, podczas obchodów „ Dni Winobrania i Bociana”. Brała udział w koncercie  Orkiestr Dętych „Strażacy Ojcu Świętemu w hołdzie” w Wadowicach. W 2010 roku ze względów zdrowotnych zrezygnował z dalszego prowadzenia Orkiestry długoletni nauczyciel i kapelmistrz Józef Rybski. Jako kapelmistrz orkiestrą kierował ponad 40 lat, wychował i nauczył gry na instrumentach muzycznych duże grono młodych ludzi. Od 1 grudnia 2010, orkiestrę prowadzi Damian Janas. Z orkiestrą pracuje również instruktor Konrad Grygowski.

              Przy orkiestrze jest również grupa taneczna mażoretek licząca 20 dziewczyn, którą prowadzi Anna Gordon.

              Od sześciu lat orkiestra organizuje spotkania muzyczne pod nazwą „Lato na marszową nutę”  w których uczestniczy kilka orkiestr, które podczas występu prezentują indywidualnie przygotowany program muzyczny. Takie koncerty, spowodowały duże zainteresowanie w śród młodzieży, muzyką i nauką gry na instrumentach dętych. Przedstawiona charakterystyka to tylko mały wycinek z bogatej historii tej skromnej, Wiejskiej Orkiestry.

          program występu:

1) Marsz Elisa

2) Strangers in the night

3) Złote przeboje Krzysztofa Krawczyka

4) New York, New York

5) Feuerfest polka.

 15.30 Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Pątnów „OGNIKI”

                                        kapelmistrz : Bogdan Krzak


              Historia Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Pątnów „Ogniki”
              Orkiestra powstała 17.02.2007 roku, kiedy to 30 osób rozpoczęło naukę gry na instrumentach pod czujnym okiem Bogdana Krzaka, będącego kapelmistrzem orkiestry. Zajęcia indywidualne odbywały się początkowo w trzech miejscowościach, z czasem młodzi adepci zaczęli spotykać się na wspólnych próbach. Istotną rolę w zintegrowaniu się grupy miały warsztaty muzyczne w ośrodku ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim, które odbyły się po raz pierwszy  w czerwcu 2007 i od tej pory organizowane są co roku.

               Pomimo tak młodego stażu, orkiestra ma już na swoim koncie płytę z kolędami oraz nagranie dla TVP Łódź. Została nagrana także druga płyta pod wiele mówiącym tytułem „Tak to się zaczęło”. Zaprezentowane na niej utwory były jednymi z pierwszych, jakie do swojego repertuaru mogła dopisać pątnowska orkiestra. Obecnie orkiestra liczy 30 członków. Najczęściej można usłyszeć zespół podczas różnorodnych świąt kościelnych oraz festynów, ma jednak na swoim koncie kilka poważniejszych koncertów, jak na przykład wojewódzki dzień dziecka w Załęczu Wielkim.

                W 2011 roku „Ogniki” zaprezentowały swoje umiejętności podczas  VI Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Gminie Biała, w V Koncercie Orkiestr Dętych „Lato na marszową nutę” w Dzietrzkowicach oraz w Byczynie podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr.

                 Co roku dołączane są do repertuaru kolejne utwory z zakresu muzyki tak kościelnej, marszowej, jak i rozrywkowej.

program występu:

1) Ace Ventura – arr. D. Furlano

2) F.Sinatra In Concert – opr. Norbert Studnitzky

3) La bamba – opr. Frank Bernaerts

4) Tokajer czardasz – opr. F. Suwała

5) Gitte, Wencke, Siw … - opr. Paulo Moro



16:00 ORKIESTRA DĘTA BORKI WIELKIE
            

                                                       kapelmistrz: Henryk Zug


Orkiestra Dęta Borki Wielkie


              Pierwsza wzmianka o orkiestrze w Borkach Wielkich pochodzi z 1905 r.:  w kronice klasztoru OO Franciszkanów kronikarz zanotował, że orkiestra brała udział w powitaniu Franciszkanów, którzy przybyli do Borek 23 kwietnia. W kolejnych latach kroniki zakonne wymieniają orkiestrę biorącą udział w uroczystościach parafialnych. Przez te ponad 100 lat orkiestra nieprzerwanie uświetnia swoją grą uroczystości kościelne, wiejskie, strażackie, środowiskowe. Orkiestra składa się w całości wyłącznie z amatorów, liczy obecnie 25 członków, a prowadzi ją od 1995 roku Henryk Zug. Dyrygent i starsi członkowie orkiestry we własnym zakresie prowadzą szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie podstawy gry na instrumentach dętych.

              W ostatnich latach orkiestra poszerza swój tradycyjny repertuar o utwory muzyki klasycznej, ludowej, filmowej, jazzowej, tanecznej. Wraz z boreckim kołem DFK orkiestra wyjeżdżała 8 razy do Korbach w ramach wizyt partnerskich, a ponadto uświetniała swoją grą pielgrzymki w Werl (Niemcy) i w Zlatych Horach (Czechy). W swoim dorobku ma nagranie taśmy magnetofonowej  z 10 utworami w roku 1996 oraz płyty CD pt. „Boreckie akordy” w 2011 r.
              Orkiestra systematycznie uczestniczy w przeglądach orkiestr w Radłowie, Kujakowicach Górnych i Leśnicy, zdobywając czołowe miejsca.
           

program występu:

1) Oskar Sauer – Musikanten spielen auf – marsz, opr. Walter Tschla

2) Walzerklänge – wiązanka walców wiedeńskich, 0pr. Karl Pfortner

3) La Golondriana – melodia tradycyjna, opr. Karl Pfortner

4) The Lion Sleps Toonight (Ace Ventura), mel. z filmu „Król Lew”, opr. D.Furlano

5) Stelldichein in Oberkrain – wiązanka mel. ludowych z rytmie polki, opr. Siegfried Rundel

 16:30 MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA ŁOWKOWICE
           

                                           kapelmistrz: Wiktor Poloczek

             O orkiestrze z Łowkowic 2012 r.
             Młodzieżowa Orkiestra Dęta Łowkowice powstała w 1926 r, jednak dopiero w latach 90-tych po raz pierwszy wystąpiła w przeglądzie orkiestr, a dokładniej w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr i Kapel Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy. Obecnie zajmuje czołowe miejsca w przeglądach na szczeblu lokalnym i wojewódzkim. Orkiestra liczy 40 muzyków w wieku od 10 do 57 lat. Kapelmistrzem jest p. Wiktor Poloczek, kierownikiem p. Ryszard Drong. W repertuarze orkiestry znajdują się zarówno utwory klasyczne jak i utwory muzyki współczesnej. Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą. Od 10 lat bierze udział w Przeglądach Regionalnych Orkiestr OSP. Od 4 lat przy orkiestrze funkcjonuje grupa mażoretek p.n. „Victoria”, która towarzyszy występom orkiestry.

             program występu:


1) Etappenmarsch – autor E. Ruh

2) Mein Glükstein (moja szczęśliwa gwiazda) – polka, autor Stefan Rundel

3) Cudowny Kraj – solo na trąbkę, autor Kleino Günther

4) Gilbert O’Sullivan – wiązanka utworów, autor Thorsten Reinau

5) Czeremszyna – arr. Czesław Sokalski

 
17:00 Gminna orkiestra Dęta z Radłowa

              Gminna Orkiestra Dęta Radłów
             Gminna Orkiestra Dęta  Radłów istnieje ponad 120 lat jest orkiestrą wielopokoleniową. Orkiestra uczestniczy w licznych uroczystościach kościelnych i świeckich. Uświetnia swoja gra festyny, dożynki gminne i inne uroczystości. Uczestniczy w przeglądach orkiestr. w ubiegłym roku zajęła I miejsce na Przeglądzie Orkiestr i Kapel Mniejszości Niemieckiej w Licheni, a w bieżącym roku zajęła II miejsce na przeglądzie Orkiestr Dętych na Psurowie. Orkiestra liczy ponad trzydziestu członków.

Kapelmistrzem jest Pan Krzysztof Kacała.

      program występu:

1) Colonel Bogey March – Walter Tschla

2) Viva Brasil – Manfred Schneider

3) Kleine Ungarische Rhapsodie – Alfred Bösendorfer

4) Erinnerungen an den Waltzekönig - Walter Tschla


17:30 Orkiestra Dęta przy OSP w Byczynie

                                                      kapelmistrz: Henryk Barcz

               Orkiestra Dęta przy OSP w Byczynie

               Zespól Orkiestry Dętej przy OSP w Byczynie został załozony w roku 1949 przez kapelmistrza Władysława Grzesiaka z Kępna.
                W latach 60-tych, po jego odejściu, zespołem na zasadzie koleżeńskiej, zajmował się Zbigniew Biliński. W latach 80-tych zespołem kierował kapelmistrz Henryk Maksymowicz. Została przez niego utworzona  „Młodzieżowa orkiestra Dęta”, którą prowadził do 1990 r., kiedy to orkiestra została rozwiązana. Od 2000 roku, przy zaangażowaniu miejscowych strażaków i pozostałych muzyków, reaktywowano orkiestrę pod kierownictwem kapelmistrza Henryka Barcza. Postawił on, podobnie jak poprzednik, na młodzież i zaczął uczyć gry na instrumentach muzycznych uczniów ze szkoły podstawowej. Na początku 2012 r. orkiestra liczyła 25 członków.
Wśród muzyków są cztery osoby z pierwszego składu orkiestry, trzech grających w niej w latach 80-tych, pozostali zapoczątkowali grę w 2000 roku. W kwietniu 2011 r., w celu uzupełnienia składu orkiestry nawiązano współpracę z grupą muzyków z Wołczyna. Część z tej grupy uczestniczy w tegorocznym Spotkaniu Orkiestr.
               Orkiestra co roku uczestniczy w licznych występach na rzecz gminy Byczyna, powiatu  i województwa. Bierze również udział w corocznych przeglądach Orkiestr Dętych organizowanych przez Ośrodek Kultury w Byczynie.

            program występu:

1) Anicka - polka – Josef Hotovy

2) Rendezvous mit Ray Black – tango, Rolf Arland

3) Sag „Dankeschön”mit roten Rosen – walc, Walter Geiger

4) Vertraumte Melodien – beguine, Hans Kolditz

5) Marcela – polka, František Urban

6) Flying Eugle – marsz, Tom Dawitt

              18:00 Występ Grupy Tanecznej „VICTORIA” z Łowkowic

              18:30 Ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród

              18:50 Występ Orkiestry – laureata nagrody głównej

              19:30 Zakończenie VII Spotkań Orkiestr Dętych

Tytuły utworów i autorzy na podstawie otrzymanych zgłoszeń uczestniczących orkiestr.

korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies